Országos Kéktúra


ALMENÜ: Általános információk


TÁJÉKOZÓDÁS MOBILTELEFONNAL

Utoljára módosítva és aktualizálva: 2024. december 12. (készült: 2024. december 12.)


TARTALOMJEGYZÉK

Bevezetés

A világ egyre fejlődik, húsz éve még a papíralapú turistatérképek voltak az egyedüli olyan segédeszközök, amelyek segítségével láthattuk a környező terepet, a turistautakat és a tájékozódási pontokat. Aztán megjelentek a turista GPS-ek, de igazából most már a mobiltelefonok a legsokoldalúbban használható eszközök a kezünkben!

Megfelelő alkalmazás és offline térkép letöltése

Milyen applikációt és milyen offline (mobilinternet nélkül is rendelkezésünkre álló) térképet telepítsünk a telefonunkra?

Ismerjük meg még otthon a Locus Map alkalmazást!

Gyakorolni, gyakorolni! Ez a legfontosabb, ne akkor próbáljuk megismerni az alkalmazást, amikor már eltévedtünk és kiutat keresünk!

A Locus Map egyéb lehetőségeinek felsorolása a teljesség igénye nélkül

Az erdei tájékozódáson túl milyen lehetőségeket kínál számunkra a Locus Map? Jobb, ha ezekkel is tisztában vagyunk, hiszen ezeket nem csak a túra tervezése során, de kinn a terepen is használhatjuk!

Gyakorolnunk kell a telefon használatával az erdőben való tájékozódást

Gyakorlás kinn a terepen. Hogyan lehet egyszerűen és biztonságosan egy eltévedést szimulálnunk a terepen, hogy ezzel is gyakoroljuk a Locus Map használatát éles helyzetben?

És mi van, ha tényleg eltévedünk az erdőben?

Mit tegyünk, vagy ne tegyünk, ha letértünk a jelzett turistaútról, de nem találunk vissza oda?


Bevezetés

Tájékozódás mobiltelefonnal

Mire használható az okostelefonunk, ha nem csak mobilinternet, de még térerő sincs az erdőben a telefonáláshoz?
HÁT TÁJÉKOZÓDÁSRA!

Habár mostanában éppen nem kéktúrázom, de rendszeren megfordulok turistaként a fővároshoz közeli Pilisben és Visegrádi-hegységben. Túráimon örömmel látom, hogy egyre többen járják a jelzett turistautakat. Ez szerintem nagyon jó, hiszen az emberek végre kimozdulnak otthonról és a természetben próbálják megtalálni a felüdülést, kikapcsolódást. Azonban nem múlik el szinte egyetlen túrám sem úgy, hogy ne fordulnának hozzám kirándulók, hogy éppen hol vannak akkor, vagy hogyan juthatnának el a kiválasztott céljukhoz?

Ahogy elbeszélgettem a segítséget kérőkkel, az derült ki, hogy általában nem hoznak magukkal térképet az erdőbe, és ha elbizonytalanodnak, nem tudják hol megnézni, merre is járnak. Sokan megpróbálják ilyenkor a mobiljukon a Google Térképet használni, de az alkalmazás az erdőkben, távol a civilizációtól, ahol nincs mobilinternet kapcsolat, azonnal behal, hiszen a térképet az internetről tölti le az alkalmazás! Ráadásul a Google Térkép – egyelőre – nem mutatja a turistautakat sem! Tehát egy olyan térképre lenne szükségük az erdőt járóknak a mobiljaikon, amelyet bármikor megnézhetnének internet nélkül, látják rajta a turistautakat és jelezve van rajta az aktuális pozíciójuk is!

A lényeg az, hogy van ilyen, csak ezt a kirándulók, kezdő túrázók általában nem tudják! A következőkben egy ilyen alkalmazást szeretnék bemutatni – ugyanis több is van belőlük. Nem tudok minden ilyen appról írni, hiszen ehhez nem lenne elegendő a honlap egyetlen oldalának terjedelme, csak a kedvencemről kívánok szólni. Előre figyelmeztetek hát mindenkit, hogy ez az írás termékmegjelenítést tartalmaz! :-)

Tehát hogyan is tudunk tájékozódni a GPS-sel rendelkező okostelefonunkkal távol mindenféle mobil internet kapcsolattól olyan helyeken, ahol még a telefonáláshoz sincs térerő? Ehhez mindössze három dolog kell:

Akkor most lássuk részletesebben a fenti pontokat!




Megfelelő alkalmazás és offline térkép letöltése

Mivel Androidos telefonom van, az erre az operációs rendszerre való telepítést ismertetem, amúgy is, a Google Analytics szerint a honlapomat böngészők okostelefonjai 85 %-án Android futott és csak a maradék használt iOS-t az utóbbi fél évben. Több navigációs alkalmazást is találunk a Google Play áruházban, én a Locus Map ingyenes verzióját ajánlom elsősorban, ugyanis könnyen kezelhető és többféle térképet is felrakhatunk alá. Nekem is ez van feltelepítve a telefonomra, ennek a használatát fogom a későbbiekben részletesen is ismertetni. Telepítése két részből áll: először töltsük le az alkalmazást, aztán tegyünk rá egy jó offline térképet. Vagyis: