Utoljára módosítva és aktualizálva: 2024. december 12. (készült: 2024. december 12.)
Habár mostanában éppen nem kéktúrázom, de rendszeren megfordulok turistaként a fővároshoz közeli Pilisben és Visegrádi-hegységben. Túráimon örömmel látom, hogy egyre többen járják a jelzett turistautakat. Ez szerintem nagyon jó, hiszen az emberek végre kimozdulnak otthonról és a természetben próbálják megtalálni a felüdülést, kikapcsolódást. Azonban nem múlik el szinte egyetlen túrám sem úgy, hogy ne fordulnának hozzám kirándulók, hogy éppen hol vannak akkor, vagy hogyan juthatnának el a kiválasztott céljukhoz?
Ahogy elbeszélgettem a segítséget kérőkkel, az derült ki, hogy általában nem hoznak magukkal térképet az erdőbe, és ha elbizonytalanodnak, nem tudják hol megnézni, merre is járnak. Sokan megpróbálják ilyenkor a mobiljukon a Google Térképet használni, de az alkalmazás az erdőkben, távol a civilizációtól, ahol nincs mobilinternet kapcsolat, azonnal behal, hiszen a térképet az internetről tölti le az alkalmazás! Ráadásul a Google Térkép – egyelőre – nem mutatja a turistautakat sem! Tehát egy olyan térképre lenne szükségük az erdőt járóknak a mobiljaikon, amelyet bármikor megnézhetnének internet nélkül, látják rajta a turistautakat és jelezve van rajta az aktuális pozíciójuk is!
A lényeg az, hogy van ilyen, csak ezt a kirándulók, kezdő túrázók általában nem tudják! A következőkben egy ilyen alkalmazást szeretnék bemutatni – ugyanis több is van belőlük. Nem tudok minden ilyen appról írni, hiszen ehhez nem lenne elegendő a honlap egyetlen oldalának terjedelme, csak a kedvencemről kívánok szólni. Előre figyelmeztetek hát mindenkit, hogy ez az írás termékmegjelenítést tartalmaz! :-)
Tehát hogyan is tudunk tájékozódni a GPS-sel rendelkező okostelefonunkkal távol mindenféle mobil internet kapcsolattól olyan helyeken, ahol még a telefonáláshoz sincs térerő? Ehhez mindössze három dolog kell:
Akkor most lássuk részletesebben a fenti pontokat!
Mivel Androidos telefonom van, az erre az operációs rendszerre való telepítést ismertetem, amúgy is, a Google Analytics szerint a honlapomat böngészők okostelefonjai 85 %-án Android futott és csak a maradék használt iOS-t az utóbbi fél évben. Több navigációs alkalmazást is találunk a Google Play áruházban, én a Locus Map ingyenes verzióját ajánlom elsősorban, ugyanis könnyen kezelhető és többféle térképet is felrakhatunk alá. Nekem is ez van feltelepítve a telefonomra, ennek a használatát fogom a későbbiekben részletesen is ismertetni. Telepítése két részből áll: először töltsük le az alkalmazást, aztán tegyünk rá egy jó offline térképet. Vagyis:
És már készen is vagyunk!
Visszatérve a menüből a térképre már láthatjuk, hogy egy egészen barátságos alkalmazást kaptunk: a különféle színjelölésű turistautak jellemzően a saját színeikkel megrajzolva kanyarognak az erdőben, a településekre ráközelítve még az utcanevek is kiíródnak a kijelzőre. Rázoomolva a turistautakra feltűnnek rajtuk kicsi téglalapokban a jelzéseik is, azonban nem mindegyik, lesznek üresen maradó kockák is. Hát ez van, semmi sem tökéletes!
Fontos dolog, hogy legalább évente egyszer frissítsük a letöltött offline térképet, ugyanis a turistautak gyakran változnak! Új turistautak születnek, régiek szűnnek meg, vagy csak egyszerűen átfestik azokat valamilyen ok miatt más útvonalra. Ezeket a változásokat aztán a térképek szerkesztői meg fogják jeleníteni az offline térképen, ezt letöltve pedig lecserélhetjük az újabb kiadású térképpel a régebbit. Frusztráló tud ám lenni az, ha a terepen mással találkozunk, mint amit a megbízhatónak hitt térképünk mutat!
Ez nagyon fontos! Ne akkor indítsuk először a Locus Map-et, vagy bármely másik térképalkalmazást, amikor már eltévedtünk az erdőben! Ismerjük meg alaposan még otthon a menürendszerét és a lehetőségeit! Lássuk először, hogy mit is látunk a telefonunk kijelzőjén, ha indítjuk az alkalmazást.
Lenn jobbra a kis parabolaantenna ikon zöld színű, ha a GPS meg tudta határozni a pozíciónkat, ha pedig a színe narancssárga, akkor nem állnak a Locus rendelkezésére a megfelelő helyadatok. Rábökve az ikonra a megnyíló képen látjuk, be van-e kapcsolva és ha igen, akkor hány műholdat lát a GPS vevő, ezen kívül kiírja a földrajzi pozíciónkat, tengerszint feletti magasságunkat és a helyzetbecslés körülbelüli pontosságát.
Érdemes a GPS és a Locus Map indítása után figyelni a kijelzőn ezt a képet, hogyan „fogja be” a Locus a műholdakat és hogyan növekszik néhány másodperc alatt a pontossága. Jó esetben akár 5 méter alatt is lehet a mérés pontatlansága! Ebből a képből tudjuk bekapcsolni az iránytűt. Az iránytű csak akkor működik pontosan, ha a telefont vízszintesen tartjuk, figyeljünk hát a billentési szögeket mutató karikákban a számokra!
Alaphelyzetben a térképen egy kis kék kör jelzi a helyzetünket, ha a kijelző bal alsó sarkánál lévő „célkarikára” bökünk, akkor a képernyő közepére teszi ezt (ha éppen nincs ott), a piros színű kis „célkeresztre”, ami mindig középen marad. Ha a Locus azt érzékeli, hogy mozgásban van a telefon, akkor a kék kör kék nyílheggyé alakul és a mozgás irányát mutatja.
Nem akartam túl hosszúra szabni ezt a fejezetet, inkább csak felvillantottam a Locus Map-ben rejlő lehetőségeket. A menüből elérhető Beállításoknál sok mindent személyre szabhatunk. A Locus Map angol nyelvű kezelési utasítása itt érhető el. Rövid magyar nyelvű leírás pedig itt található.
Ennyi az egész!
A legfontosabb: gyakorlás, gyakorlás! Vegyük elő bárhol a telefont, ha a szabadban járunk, indítsuk a GPS-t és a Locust, aztán csak nézegessük a térképen, merre járunk! A turistatérképünk is utcaszinten mutatja a településeket, még az utcaneveket, turisták számára fontos dolgokat (autóbusz-, és villamosmegállók, boltok, szállások, látnivalók, kórházak, orvosi rendelők, stb.) is látjuk! Tervezzünk útvonalat, menjünk végig rajta és nézzük meg, hogy gyorsabbak, vagy lassabbak vagyunk a telefon által számolt időnél! Rögzítsük az útvonalunkat, mentsük el és később nézzük végig. Nézegessük a menüt, változtassuk a paramétereket. Egyszóval váljon rutinná a Locus használata!
És ha végre eljön a túránk, kirándulásunk napja? A legfontosabb, hogy otthonról mindig teljesen feltöltött akkumulátorral induljunk útnak! Ezt nem győzöm eléggé hangsúlyozni! Tapasztalatom, hogy egy 8 órás túrán csak a GPS megeszi az akku töltésének nagyjából a harmadát a telefonomon. Ezért aztán minden felesleges, háttérben futó alkalmazást kapcsoljunk ki. Nem kell mennie a mobilinternet kapcsolatnak, de nincs szükség a Bluetooth-ra sem! Legalább ezek ne fogyasszák az energiát! Ha mégis sokat használjuk túra közben a mobilt, érdemes eltenni a hátizsákba egy kisebb power bankot, amiből menet közben is utántölthetjük a mobilt. Ne feledjük: a mobil csak addig tud segíteni rajtunk, amíg le nem merül!
Az utunk elején indítsuk az útvonalrögzítést, hadd fusson a háttérben! Ezután nyugodtan tegyük el a telefont. Ha ismerős terepen járunk, vagy egyértelmű az útvonal, jó a turistaút jelzettsége, nem kell állandóan a kijelzőt figyelni, ugyanis a képernyő használata is fogyasztja az akksi töltését! Azt javaslom, ha nincs más okunk rá, 5-10 percenként nézzük rá a telefonra, ellenőrizzük azt, hogy merre is járunk. Erdei pihenőknél, forrásoknál, magasleseknél, vadetetőknél és bármilyen más, érdekes helyeken azonban nézzük meg, jelöli-e azt a térképünk és tanuljuk meg a rajzjeleiket!
Ha turistautak, vagy földutak, ösvények elágazásába érkezünk, vegyük elő a telefont és ellenőrizzük ott is a helyzetünket. Próbáljuk a telefon kijelzője alapján eldönteni, hogy merre kell továbbindulni, aztán ezt ellenőrizzük a terepen felfestett jelzésekkel. Játsszunk a térkép zoomjával és próbáljuk megállapítani, hová megy az elágazásból induló többi út? Ha táblákkal ellátott elágazásba érünk, ott is ellenőrizzük a telefonunkon az utakat.
Nekünk kirándulóknak, turistáknak a jelzett utak a vezérfonalaink. Ezeket követve jutunk el egyik helyről a másikra. De mi van, ha elvesztjük ezt az Ariadné fonalat? Az eltévedésre fel kell készülnünk, méghozzá gyakorlással! Ha egy tiszta aljú, könnyen járható erdőben, vagy egy nagyobb réten vagyunk éppen, térjünk le a jelzett útról! Gyalogoljuk el 80-100 lépést és nézzük meg a telefont!
Azt látjuk rajta, hogy a helyzetünket jelző kék karika nem a jelzett turistaúton van. Zoomoljunk úgy, hogy a kijelzőn még látható legyen a helyzetünk és a turistaút együtt. Kapcsoljuk be a Beállítások/Térképek/Kiegészítő grafikák menüben a Haladási irányt mutató vonalat! A telefont álló helyzetben, vízszintesen tartva és kijelzőt figyelve forduljunk a jelzett út felé (a helyzetünkből kiinduló narancssárga vonal nyilai mutassanak a célunk felé) és induljunk el. Ellenőrizzük haladás közben, hogyan csökken a távolság az út és miközöttünk. Szép, nyugodt léptekkel haladva 1-2 perc alatt visszajuthatunk a turistaútra. Nem egy ördöngösség! Ezt megtehetjük egy túrán többször is, hogy egy tényleges eltévedés esetén ne essünk pánikba!
És végül mi van, ha tényleg eltűnnek az utunk mellől a turistajelzések? Rosszul jelzett utakon előfordulhat, hogy nem látunk jelzéseket sem előttünk, sem mögöttünk, de mégis rajta vagyunk a turistaúton. Ezt látni fogjuk pontosan a telefon kijelzőjén. Ilyenkor nincs más dolgunk, mint figyelmesen továbbindulni és keresgélni a ritkás jelzéseket.
Ha valóban letértünk a jelzett útról, ez azért történt, mert egy elágazásban nem vettük észre, hogy a jelzések elfordultak egy másik útra. Nézzük meg a telefonon, így van-e, és ha igen, akkor forduljunk meg és ballagjunk vissza az elágazásba, aztán nézzünk körül ott figyelmesen. Meg fogjuk találni a jelzett utat! Csak a gyakorlottabbak válasszák ilyenkor azt az opciót, hogy bekapcsolják az iránymutató narancssárga vonalat és az alapján, az erdő fái között „off road” térnek vissza a jelzett útra!
Előfordulhat az is, hogy szándékosan tértünk le valamilyen dolog miatt a jelzett útról, például megnézni egy sziklát, esetleg szép kilátást, vagy csak éppen szedret akartunk csemegézni, és nem tudjuk, merre van tőlünk a jelzett turistaút. Nézzük meg ilyenkor is a mobilunk kijelzőjét, és ahogyan már gyakoroltuk, úgy ballagjunk vissza most is a jelzett útra!
A legfontosabb: gyakorolni, gyakorolni...
És még egy fontos dolog: soha ne essünk pánikba az eltévedésünkkor! Azt szoktam mondani, hogy nem az a fontos, hogy mi van a zsebünkben, hanem hogy mi van a fejünkben! Tehát, ha elvesztettük a jelzett utat, akkor ne essünk pánikba, álljunk meg egy percre, vegyünk pár mély levegőt és a telefon kijelzőjét figyelve higgadtan tegyük azt, amit már gyakoroltunk!
Sok szép élményt kívánok mindenkinek, és remélem, hasznos volt ez a kis írás!
A tárhelyszolgáltató neve: | Port Kft. |
A tárhelyszolgáltató címe: | 9200 Mosonmagyaróvár, Szent István király út 60. |
A tárhelyszolgáltató e-mail címe: | info@webtar.hu |
A honlap szerkesztőjének neve: | Horváth Béla |
A honlap szerkesztőjének e-mail címe: | horvabe1959@gmail.com |
A honlap szerkesztője mindent megtesz azért, hogy az itt közölt információk pontosak, frissek és teljesek legyenek, de semmiféle felelősséget nem vállal bármely, ezen információk használatából adódó kár bekövetkeztéért. A honlap adatainak használatával Ön elismeri, hogy azt csak és kizárólag saját felelősségére teszi. | |
![]() | |
Kérem, olvassa el a honlap Cookie Policy-jét! Fontos információkat tartalmaz! |